Dziś jest czwartek 27 listopada 2014     Imieniny obchodzą: Dominik, Leonard, Maksymilian, Walery

NFZ

Pielęgniarki lepiej wykształcone

Coraz wyższymi kwalifikacjami dysponują pielęgniarki i położne ze Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu. Z danych statystycznych wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat systematycznie rośnie liczba osób kończących studia wyższe, specjalistyczne kursy i studia podyplomowe.

Dynamikę wzrostu widać szczególnie wyraźnie, gdy porównamy okres sprzed 2008 roku i po nim. Do 2008 roku w szpitalu sądeckim pracowało 38 pielęgniarek i położnych legitymujących się licencjantem. W okresie od 2008 do 2011 roku licencjat uzyskały 72 pielęgniarki i położne. Studia wyższe magisterskie przed 2008 rokiem miało 13 pielęgniarek i położnych, podczas gdy w ostatnich trzech latach magisterskie wykształcenie uzyskało 31 przedstawicielek średniego personelu medycznego.

Podobny wzrost obserwujemy także w przypadku specjalizacji. Przed 2008 rokiem miało je 16 pielęgniarek, a w ciągu ostatnich trzech lat na specjalizację zapracowało kolejnych 29 osób.

Studia podyplomowe przed 2008 rokiem pielęgniarki kończyły sporadycznie. W okresie ostatnich kilku lat zdecydowało się na nie około 10 osób.

Wyjaśnienia tak dużego wzrostu zainteresowania pielęgniarek podnoszeniem swoich kwalifikacji należy szukać w przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. - Unijne normy nakładają określone wymagania co do wykształcenia pielęgniarek. Brak odpowiednich kwalifikacji może w przyszłości oznaczać trudności w wykonywnaiu zawodu, a tego doświadczyć nikt nie chce - tłumaczy Jolanta Kamińska, naczelna pielęgniarka sądeckiego szpitala.